Зміцнення місцевої фінансової ініціативи Сумщини

Шляхи та інструменти залучення громадян до прийняття життєво важливих проектів для територіальних громад обговорювали 17 червня у м. Суми під час семінару “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи”.

Захід було організовано з метою розвитоку потенціалу неурядових організацій, громадськості та регіональних ЗМІ щодо моніторингу бюджетних процесів, пов’язаних з платежами від видобувних компаній, участі у визначенні проектів, необхідних для розвитку регіональної інфраструктури та захисту навколишнього природного середовища

Участь у семінарі взяли не лише журналісти й громадські активісти, а й не байдужі представники обласної ради, обласної адміністрації та районних рад та, депутати різних рівнів.

IMG_5653

IMG_5657

Під час семінару було розглянуто ряд важливих питань стосовно Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ), бюджету участі та сталого енергетичного розвитку.

Олена Агапова розповіла про реалізацію спецдозволів для видобувних компаній і що чекає на Сумщину в майбутньому: «Більшість ліцензій на використання надр видавалися в Україні державним компаніям у 1995-1997 року і саме зараз добігає 20-ти річний термін їх дії. Громади вже побачили з якими проблемами від нафто-газовидобутку вони можуть зіткнутися. Тому мають чітко прописати свої вимоги до видобувних компаній під час проведення громадських слухань та видачі погоджень».

Олена Крайнюк проінформувала слухачів про необхідність реалізації системи оподаткування виробничих компаній у контексті бюджетної децентралізації : «Ресурсні надра належать народу України. Рентна плата за використання природних ресурсів повністю надходить до бюджету держави,  але потім неможливо прослідкувати за ефективністю та справедливістю їх використання» – зауважила Олена.

IMG_5659

З 2015 року в Україні розпочато процес впровадження бюджету участі. Наталія Винниченко поділилась досвідом в сфері партисипативного бюджету: «Більшість реформ не буде погоджено без ініціативи громади. Бюджет участі має багато переваг, а саме: формування довіри громади; взаємодія між місцевою владою та громадськістю; залучення населення до вирішення важливих соціальних питань».

На території Сумської області практику партисипативного бюджету починають впроваджувати два міста: Ромни та Суми. Віталій Филенко додав, що необхідно проводити семінари, тренінги для залучення громадян до вирішення територіальних проблем та зміни мислення громадян.

IMG_5638

Семінар було організовано ГО «НОВА Енергія» в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

ІПВГ в Україні