OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Відбувся робочий візит української делегації ІПВГ до Німеччини

23-29 квітня 2017 року українська делегація, яку представляли члени Багатосторонньої групи зацікавлених осіб з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей на чолі з заступником міністра енергетики та вугільної промисловості України Наталею Бойко взяли участь у робочому візиті до Німеччини на запрошення німецького Секретаріату ІПВГ.

До складу делегації учасників з України увійшли представники органів влади, видобувних компаній та громадських організацій, а також представники Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в Україні.

Ініціатива прозорості видобувної галузі в Україні підтримується урядами Німеччини та Великої Британії через проект «Ефективне управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості пані Наталія Бойко та члени БГЗО зустрілись із представниками Міністерства економіки та енергетики ФРН, ознайомилися зі стратегією Німеччини з розвитку ресурсів та процесу підготовки Німеччини з публікації першого звіту ІПВГ.

Під час зустрічі представники німецького міністерства зазначили, що федеральний уряд керується міждисциплінарною Стратегією управління природними ресурсами. Серед напрямків: прозорість ринку корисних копалин; інвестиції в освіту та дослідження; двостороння співпраця з країнами, які мають енергетичні та мінеральні корисні копалини, а також значна увага надається вторинній переробці, 10% відсотків потреб в енергетичних та мінеральних ресурсах забезпечується саме завдяки ресайклінгу, а 50% міді добувають із вторинної сировини.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Найбільшу зацікавленість у представників БГЗО викликав процес підготовки Секретаріатом D-EITI першого звіту ІПВГ Німеччини. Відмінністю від стандартного підходу є включення до контекстної частини звіту даних про ВДЕ, що було здійснено на вимогу громадськості. Слід зазначити, що процес роботи та підготовки звітів в Україні та Німеччині відрізняються за багатьма аспектами, зокрема обсяги завдань для БГЗО та Незалежного адміністратора, включення різних галузей до сфери охоплення звіту, тощо. Багато відмінностей зумовлені федеративним устроєм країни.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

В рамках візиту відбулися зустрічі з німецькими видобувними компаніями та асоціаціями, які беруть участь у підготовці звіту EITI. Українська делегація відвідала Геоцентр федеральної землі Нижньої Саксонії у Ганновері . Найбільшу зацікавленість у членів делегаціі викликала можливість представлених інтерактивних карт родовищ, свердловин. Інформаційна система Геоцентру кількох земель Німеччини, яка об’єднує інформацію по землі, ґрунтах, надрах, лісах, по кожній свердловині, включно з тим, де відбувався гідророзрив. Як повідомили у відомстві, окремі землі Німеччини дозволили гідророзрив на глибині від 3 до 5 км. Більш детальна інформація щодо згаданої вище системи за посиланням: https://nibis.lbeg.de/cardomap3/

Геоцентр пишається своєю геоінформаційною системою, бо вона унікальна. Саме тут мають найбільший в Європі веб-портал геологічної інформації. Портал містить до 400 карт різних видів. Ще відмінністю центру є доступність усіх документів і даних в режимі електронного документообігу.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Як сказав під час зустрічі заступник керівника Геоцентру в Гановері, відомство має архів геологічних даних, які збирають, обробляють, систематизують та зберігають. Але геологічні дослідження проводять приватні компанії і саме вони ними володіють та можуть продавати, але зобов’язані також передавати до Геоцентру.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Українська делегація відвідала родовище з видобутку сірководневого газу компанії Wintershall у цьому регіоні. Wintershall входить до багатосторонньої групи зацікавлених осіб, яка впроваджує EITI в Німеччині, але працює у багатьох країнах світу. Як повідомив технічний директор, компанія освоїла багато нових сучасних технологій, тому може успішно бурити і в складних умовах. Але, в першу чергу, велика увага приділяється високим стандартам безпеки та охорони навколишнього середовища. Члени делегації відвідали невеличкий промисел, на якому пишаються новою свердловиною глибиною майже 5 тис. метрів, з яких 770 метрів – горизонтальне буріння. Завдяки такій побудові, як повідомив представник видобувної компанії, не довелося застосовувати гідророзрив пласта.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Представники українських видобувних компаній запропонували компанії звернути увагу на Україну та відвідати наші виробничі об’єкти.

Окрім цього, учасники візиту відвідали кар’єр з видобутку бурого вугілля компанії LEAG, що розташований на території федеральної землі Бранденбург, м. Котбус. Компанія LEAG має кар’єри бурого вугілля і теплові електростанції, які з’єднуються залізницею, продає електроенергію на 2018 рік по 2 євроценти за кВт-год за цінами біржі. Буре вугілля добувають відкритим способом. Техніка для добування вугілля, дороги, організація процесу вражає.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Німеччина має жорсткі вимоги щодо рекультивації, тому видобувні компанії відновлюють природній ландшафт та несуть відповідальність багато років – аж допоки природа не відновиться. Зараз мають план відновлення 8 тис. гектарів, процесом рекультивації керує лісник. Процес здійснюється наступним чином: спочатку прибирають на території металобрухт, отруйні речовини, старе забруднення, потім відсипають на потрібну висоту, на 4 метри вище ґрунтових вод. Розбивають площу на різні зони: водойми, ліси, природне поле, сільське господарство. Два роки займає відсипка ґрунтів, потім за 7 років відновлюють території для ведення сільського господарства, 10 років потрібно для відновлення лісів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

За відновлення та збереження екології відповідає власник земельної ділянки, і держава чітко слідкує за виконанням цієї норми закону. І на все це є кошти, розуміння та вміння. І це перш за все не вимоги законодавства, але любов до своєї землі та відповідальність за неї.

Під час візиту також відбулася зустріч з представником компанії – Незалежного адміністратора,  який розповів деталі підготовки першого звіту ІПВГ Німеччини, розповів про фіскальний режим та особливості роботи з компаніями, які мають надавати дані.

Під час зустрічі з представником об’єднаного громадянського суспільства Німеччини, Вальтером Пальметцгофером із Open Knowledge Foundation Deutschland, який займається відкритими даними, він підкреслив їх важливість для прозорості та інновацій.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Проекти, які зараз виконує його організація –  Code for Germania, “Школа даних”, “Запитай державу”, “Закритість судів”, “Відкриті бюджети”. Отже, не лише для України ці проблеми актуальні. Слід зазначити, Німеччина приєдналась до Ініціативи «Партнерство “Відкритий уряд” та Ініціативи прозорості видобувних галузей пізніше України.

Під час зустрічей сторони мали змогу обмінятися досвідом з впровадження ІПВГ та планами щодо  подальшої співпраці між українськими та німецькими членами Багатосторонньої групи.

ІПВГ в Україні