DSC_2269

Cоціально-корпоративне партнерство УГВ з громадою на Львівщині

У п’ятницю 15 вересня в Погірцівській сільській раді Самбірського району Львівської області відбулась зустріч представників Асоціації «ЕнергоТранспарентність» з головою Погірцівської сільської ради та членами виконавчого комітету Погірцівської сільської ради. В ході зустрічі було обговорено стан соціально-корпоративного партнерства сільської громад з видобувною компанією «Укргазвидобування», яка здійснює видобуток вуглеводнів на території громади.

Голова Погірцівської сільської ради Ореста Звари зазначила, що на території села Погірці нині розташовано 9 діючих газових свердловин компанії «Укргазвидобування», ще 3 свердловини є законсервованими й не експлуатуються. В громаді покладають серйозні очікування на вступ в дію Закону України №1793-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату», завдяки якому 3% рентних платежів від видобутку газу компанією «Укргазвидобування» в Самбірському районі, залишатимуться в бюджеті ОТГ та сприятимуть розвитку соціальної інфраструктури об’єднаної громади.

Говорячи про труднощі співпраці громади з компанією «Укргазвидобування», Ореста Зварич зазначила, що на об’єктах компанії працює 5 мешканців села. Не зважаючи на те, що у 2016 р. для вирішення соціальних питань у Львівській області «Укргазвидобування» було виділено 5 млн. грн, жодних коштів до села Погірці та Самбірського району в цілому не надходило. Отже, постає питання про справедливість розподіл означених коштів. За словами О.Зварич, це питання неодноразово піднімалось перед депутатами Львівської обласної ради однак громада й надалі залишається на одинці із цією проблемою. Жодної угоди про соціально-корпоративне партнерство з «Укргазвидобуванням» підписано не було. Водночас деякі свердловини компанії знаходяться в межах населеного пункту Погірці, їх обслуговування, рух важкої техніки створюють значне техногенне навантаження на інфраструктуру та екологію села, люди скаржаться на безперервне горіння факелів на свердловинах, що викидають в атмосферу великі обсяги вуглецю.

DSC_2269

Говорячи про перспективи подальшого розвитку співпраці між видобувними компаніями та сільськими громадами, представник ГО «Аналітичний центр регіонального співробітництва» Віталій Юрчук зазначив на необхідності посилення комунікації між сторонами. Громади самі мають генерувати пропозиції та виходити з ними на керівництво компаній, вимагати від компаній партнерських відносин та розуміння місцевих проблем. Віталій Юрчук зазначив про доцільність й корисність обміну досвідом між головами сільських рад та ОТГ у видобувних регіонах України, для чого слід розглянути можливість організації в рамках ІПВГ в Україні «Форуму органів самоврядування та видобувних компаній» з метою налагодження обміну досвідом між органами самоврядування щодо співпраці та комунікації з компаніями та поширення кращих практик соціально-корпоративної відповідальності серед видобувних компаній.

DSC_2271

Захід проводився Асоціацією «ЕнергоТранспарентність» в рамках виконання проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні» за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID).

ІПВГ в Україні