cbefb0ba2ed0b85fe3a79d0e42b2e79c

Чи спроможні місцеві громади ефективно використовувати рентні платежі

В липні розпочався проект «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір», який спрямований на навчання місцевих громад ефективному використанню рентних коштів, які з початку 2018 року надходять до місцевих бюджетів видобувних регіонів, згідно новому закону про розподіл ренти.

Для чого запустили проект

Наразі на прикладі пілотних громад необхідно продемонструвати, що органи місцевого самоврядування спроможні раціонально, прозоро та ефективно витрачати ці кошти на відновлення соціальної сфери, підвищення якості умов життя населення та соціально-економічний розвиток громади, що дозволить зберегти практику відрахування частини ренти у місцеві бюджети та дасть підстави ініціювати збільшення цієї частки  з 5 до 10%. Також зараз спостерігається низька обізнаність громад про сучасний порядок видачі/подовження ліцензій та процедуру проведення оцінки впливу на довкілля, внаслідок чого місцеве населення не залучається належним чином до процесів прийняття рішень про розробку родовищ корисних копалин, що в подальшому створює конфлікти між громадою, владою та видобувною компанією. Тому необхідно створити інструменти для прозорого управління видобутком на місцевому рівні та налагодження продуктивної співпраці між трьома сторонами: органами державної влади та місцевого самоврядування, суспільством та видобувними компаніями в регіонах України.

Які громади беруть участь

Проект «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір» триватиме до січня 2019 року. До участі в проекті були відібрані шість пілотних громад із Харківської, Сумської, Полтавської та Львівської областей, на території яких ведеться видобування нафти, природного газу та конденсату.

Хто фінансує

Проекту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір» фінансово підтримують Уряди Німеччини та Великої Британії через проект «Ефективне управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Очікувані результати проекту

Усі відібрані громади, які беруть участь в проекті, приймуть стратегічні плани розвитку співпраці з видобувними компаніями та план залучення місцевих жителів до прийняття рішень. Також очікується, що місцеві громадські організації налагодять співпрацю з місцевою владою, продовжать проводити аналітичну роботу та поширювати її результати серед громади. Самі представники громади будуть більш обізнаними щодо процесів у видобувній галузі та здійснюватимуть моніторинг використання “орендних фондів” на місцевому рівні. Таке активне залучення громади допоможе більш ефективно використовувати рентні платежі та встановити більш тісний діалог між владою, компаніями та громадськістю.

ІПВГ в Україні