clare-short-150x150

Клер Шорт: Вичистите від корупції нафтогазовий сектор – вичистите всю країну

Якщо Україні вдасться подолати корупцію у нафтогазовій і нафтогазовидобувній галузях, то “вдасться вичистити (від корупції – ред.) всю країну”. Таку думку висловила голова Міжнародного правління ЕІТI (Ініціатива прозорості видобувних галузей) Клер Шорт, резюмуючи результати дводенної конференціі, яка відбувалася у Києві 7-8 грудня.

Вже сам факт долучення та участі України в EITI свідчить про прагнення всіх сторін до відкритості та прозорості інформаціі, є вагомим внеском, найперше об’єднань громадян, а також уряду та видобувних компаній у боротьбу з корупцією на всіх етапах – від збору інформації, її аналізу до висновків у першому звіті.

Клер Шорт зауважила, що перший звіт України за стандартами EITI (за 2013 рік), “це гарний початок, але не ідеальний результат” (документ був схвалений 30 листопада і опублікований 4 грудня; повну версію можна прочитати на сайті Міненерговугільпрому).

Шорт також зазначила, що другий звіт України, який має бути поданий у жовтні 2016-го, має враховувати не лише нафтогазовидобувну галузь, а й сектор гірничого видобутку (вугілля, руда, марганець тощо).

Зі 120 нафтогазових компаній, які працюють (працювали) в Україні, за данними ДФС, інформацію за стандартами EITI відносно добровільно надали 38 з них, зазначили учасники БГЗО (багатогалузева група зацікавлених сторін, до якоі входять громадські організаціі, уряд та видобувні компанії). Частина компаній схвалює ініціативу, проте надала данні частково. Таких лише три компаніі. Третя група компаній поставилась до Ініціативи відкритості видобувних галузей з осторогою, не надавши для підготовки звіту EITI інформаціі взагалі.

31 компаніію не вдалося знайти (визначити) за місцем юридичної та поштової адрес.

Інформація у першому звіті EITI України надана в агрегованому (загальному) вигляді. За словами представників БГЗО, більшість видобувних компаній погоджувалися надати інформацію лише за такоі умови.

Проте представники місцевих громад воліють бачити і знати, скільки коштів добувні компаніі заробляють на їхніх територіях, скільки, коли і у які бюджети сплачують податки.

Як зазначають учасники підготовки звітів EITI з різних краін, нажаль, це типова ситуація для більшості краін і компаній напочатку підготовки перших звітів. “Складно починати, далі компаніі, які нічого не хотіли чути про відкритість, зрозуміють, що і ім ще вигідно”, – поділилась досвідом Марінке ван Ріет, директор PWYP International (“Публікуй, що платиш”).

На сьогодні активними учасниками Ініціативи прозорості видобувних галузей є 49 краін. 31 з них відповідає вимогам EITI. Завдяки і у наслідок підготовки звітів EITI громадяни цих краін дізналися про $ 1,7 млрд державних доходів від нафти, газу та інших корисних копалин.

“Дзеркало тижня”