Результати другого засідання БГ ІПВГ у 2022 році

1 квітня 2022 року відбулось друге засідання Багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей (Багатостороння група ІПВГ). Юлія Підкоморна, заступник Міністра енергетики України, привітала усіх учасників засідання. Україна зараз переживає важкі часи у зв’язку з воєнним вторгненням росії, котре розпочалось 24 лютого 2022 року. Однак, Міненерго та команда ІПВГ в Україні продовжують працювати.

Вікторія Гнатовська, в.о. Генерального директора Директорату з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Міненерго, зазначила, що відповідно до  Порядку денного  Багатостороння група ІПВГ сьогодні має обговорити порядок звітування видобувних підприємств в рамках підготовки Звіту ІПВГ за 2021 рік. 

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» №2545-VIII, Звіт ІПВГ готується відповідно до технічного завдання, підготовленого Міненерго та погодженого Багатосторонньою групою ІПВГ. Члени БГ ІПВГ підтримують ідею не зупиняти роботу щодо ІПВГ та продовжувати кроки щодо закупки послуг компанії Незалежного адміністратора з підготовки Звіту ІПВГ за 2021 рік за кошти державного бюджету України. Директоратом з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики спільно з Олесею Нехорошко, консультантом GIZ, Національним координатором ІПВГ в Україні було підготовлено Технічного завдання незалежному адміністратору на виконання послуги з підготовки та погодження звіту ІПВГ за 2021 рік, котре було схвалено на минулому засіданні БГ ІПВГ.

Вікторія Гнатовська поцікавилась думкою компаній щодо іх готовності звітувати щодо ІПВГ за 2021 рік. Володимир Кушіль, представник компанії АТ «Укргазвидобування», висловив думку, що компанія, яку він представляє, зможе повною мірою прозвітувати щодо ІПВГ за 2021 рік. Уточнення потребують дані щодо екологічного та земельного податку, так як ці дані у необхідній деталізації зберігались у видобувних регіонах. Члени БГ ІПВГ підтримали ідею збору даних від компаній згідно Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», доповнивши анкети питаннями щодо оцінки збитків та втрат від війни з росією. Також компанії, котрі втратили повністю чи частково свої дані у зв’язку з війною, матимуть змогу це описати у відповідь на лист-запит від Міненернго.       

Віталій Филенко, Голова ГО «Нова енергія» зазначив, що команда розробників Порталу ІПВГ https://eiti.gov.ua/ продовжує роботу в рамках Меморандуму з GIZ та відповідно до Плану дій із забезпечення функціонування   «Електронної системи подання та аналізу звітності ІПВГ», котрі напрацьовані в рамках реалізації Меморандуму про співпрацю від 11 грудня 2019 року  між Німецьким Товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ  (Проєкт «Ефективне управління державними фінансами ІІІ») та Міненерго. Частина державних ресурсів та баз даних обмежили доступ до публічної інформації. За підтримки БГ ІПВГ, команда розробників платформи хотіли б приховати аналогічну інформацію з публічної частини Порталу ІПВГ. Така функція передбачена функціоналом кабінету контент менеджера. У разі потреби в її подальшому розкритті, це можна буде зробити в один клік з кабінету відповідної групи користувачів. Команда ГО «Нова Енергія» та розробників Порталу ІПВГ готова долучитися до вирішення інших оперативних завдань, пов’язаних із функціонуванням Порталу ІПВГ.

Олеся Нехорошко, консультант GIZ, Національний Координатор ІПВГ, презентувала Робочий план ІПВГ на 2022 рік, підготовлений згідно Стандарту ІПВГ 2019 року. Робочий план включає в себе підготовку Звіту ІПВГ 2021 року до грудня 2022 року, удосконалення онлайн платформи ІПВГ, оновлення законодавчої бази щодо ІПВГ та інші важливі питання.