Про ІПВГ

Що таке ІПВГ

Абревіатура ІПВГ розшифровується як Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей, що в перекладі на англійську звучить як Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). ІПВГ – це міжнародний стандарт, який сприяє прозорості видобувних галузей країни та передбачає розкриття інформації про стан справ у видобувному секторі держави. Метою впровадження ІПВГ в Україні є забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни і розкриття інформації про державні доходи від видобувного сектору. Наразі 54 країни світу впроваджує Стандарт ІПВГ. Більше про країни ІПВГ можна дізнатись на міжнародному сайті Ініціативи.


Правління ІПВГ та Міжнародний секретаріат ІПВГ

Правління ІПВГ здійснює стратегічне управління Ініціативою на міжнародному рівні. Правління визначає пріорітети розвитку ІПВГ та оцінює дотримання вимог Стандарту ІПВГ під час впровадження Ініціативи у країнах. Від України до складу Правління входять народний депутат Ольга Бєлькова та Директор Програми “Демократична практика” Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський. Над забезпеченням впровадження Стандарту ІПВГ на міжнародному рівні працює Міжнародний секретаріат ІПВГ.


Валідація

Валідація – важлива частина процесу впровадження ІПВГ. Призначення валідації - надати всім зацікавленим сторонам об'єктивну оцінку того, чи впровадження Ініціативи в країні відповідає положенням Стандарту ІПВГ. У звіті про валідацію зазначається яким є вплив ІПВГ на країну, які уроки були отримані в процесі впровадження Стандарту та які проблеми виникали у стейкхолдерів, також у звіті прописані рекомендації щодо наступних кроків у імплементації ІПВГ. За результатами валідації, що проходила у 2017 році, Україна отримала статус «значний прогрес» у впровадженні ІПВГ.


Друга валідація , згідно з остаточною оцінкою Міжнародного Секретаріату, Україна досягла задовільного прогресу щодо виконання вимоги 2.5. Україною прийнято визначення понять «бенефіціарний власник» та «впливова політична особа» (ВПО), які відповідають Стандарту ІПВГ 2016 року.

Стандарт ІПВГ

Стандарт ІПВГ – це добровільно підтримуваний Україною документ, прийнятий Міжнародним правлінням ІПВГ та затверджений Глобальною конференцією ІПВГ, який визначає принципи та вимоги щодо забезпечення прозорості у сфері видобування нафти, газу та інших корисних копалин.

Завданням ІПВГ є забезпечення високого ступеня прозорості та відкритості у сфері видобування природних ресурсів.

На  Глобальній конференції ІПВГ, що проходила  13-16 червня 2023 року в м. Дакар (Сенегал) було представлено новий  Стандарт ІПВГ 2023 року, метою якого є  покращення  розуміння впливу енергетичного переходу, подолання корупційних ризиків, сприяння гендерній рівності та покращення збору доходів у майже 60 країнах, що впроваджують ІПВГ. 

Стандарт 2023 року є четвертою редакцією з моменту прийняття першого Стандарту ІПВГ 2013 року.

Оновлення Стандарту ІПВГ здійснюється кожні 3 роки.

Зміни Стандарту ІПВГ 2023 року вступають в дію з 01 січня 2025 року.