23 вересня 2024 року відбулося онлайн засідання багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ), яке знову стало майданчиком для дискусій, обговорення викликів і можливостей у впровадженні Стандарту ІПВГ та підготовці до Валідації України.
Зміни у керівництві групи ІПВГ
Зустріч відкрилася обговоренням змін в керівництві Багатосторонньої групи ІПВГ. Світлана Гринчук, яка раніше очолювала БГ ІПВГ, припиняє свою роботу в Міністерстві енергетики та долучається до розвитку ініціатив в Міндовкілля. Згідно з Наказом Міністра енергетики від 14.09.2024 No 351, обовʼязки Голови багатосторонньої групи з імплементації ІПВГ покладено на заступника Міністра енергетики України Колісника Миколу Олександровича, який і провів офіційне відкриття засідання.
Затвердження Звіту про прогрес ІПВГ за 2023 рік
Звіт про прогрес за 2023 це основний документ який відображає стан впровадження досягнення та виклики з якими довелося зіткнутися при впровадженні ініціативи.
Завдяки гранту від Світового банку було значно змінено структуру та зміст Звіту. Вперше у документі було поєднано Вимоги 7.4 та 8.4 Стандарту ІПВГ (щодо річних звітів про прогрес від ІПВГ – Annual progress reports EITI) та валідаційних форм самооцінки (Stakeholder engagement / Outcomes and impact).
“Звіт про прогрес ІПВГ за 2023 рік чітко відображає як досягнення, так і виклики, з якими ми стикнулися протягом року. Вперше до нього включено кількісні показники участі членів БГ ІПВГ у засіданнях, а також додано візуальні матеріали, що підвищують інформативність та наочність документа” — прокоментував Звіт Віталій Филенко, Експерт з впровадження ІПВГ.
Детальніше розглянути звіти про прогрес ІПВГ можна на сайті Національного Секретаріату в розділі Документи БГ ІПВГ.
Про стан подання Звітності ІПВГ суб’єктами господарювання.
В умовах викликів пов’язаних з війною російської федерації проти України, станом на 2 вересня 2024 року, лише 129 зі 1977 підзвітних компаній подали звіти про платежі на користь держави. Серед 59 суттєвих компаній прозвітували лише 19. Завдяки значним зусиллям Міністерства енергетики, станом на 16 вересня вдалося збільшити кількість звітів до 153, але ця цифра все ще є недостатньою.
Враховуючи обставини, термін подання звітів було продовжено до 15 жовтня.
Хоча обговорювалися й інші варіанти:
– вжити заходів для перевірки зазначених фактів, а у разі їх підтвердження притягнути відповідних суб’єктів господарювання до відповідальності;
– включити компанії згідно зі списком, додатком до переліку, що не подали дані для Звіту ІПВГ 2023;
– звернутися до компетентних органів з проханням перевірити причини неподання звітності.
Ознайомитися з актуальною інформацією щодо стану подання Звітів про платежі, розподілу суб’єктів господарювання за напрямками видобування, а також з переліком поданих звітів та боржників можна в спеціально створеному розділі аналітичної системи порталу ІПВГ
Також на засіданні ІПВГ розглядалися інші питання порядку денного: підготовка України до Валідації ІПВГ, питання додаткового розкриття даних Звіту ІПВГ за 2022 рік. Деталі про хід обговорення цих питань та їхній вплив на процес впровадження ІПВГ в Україні читайте в матеріалах на сайті