Під час засідання багатосторонньої групи ІПВГ схвалили проєкт звіту ІПВГ за 2023 рік

13 листопада відбулося засідання багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях.

Під час зустрічі учасники розглянули питання погодження Первинного звіту зі звірки даних, а також початковий проєкту Звіту ІПВГ за 2023 рік. 

З вітальним словом присутніх привітав Ігор Ковальов, генеральний директор Директорату ресурсоефективних трансформацій Міненерго. Він повідомив учасникам, що на виконання Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» продовжується робота з підготовки Звіту ІПВГ за 2023 рік та оголосив порядок денний.

Презентацію Первинного звіту зі звірки даних, метою якого є завершення попередньої компіляції та порівняння контекстуальної інформації та кількісних даних щодо платежів на користь держави задля визначення будь-яких прогалин чи невідповідностей, які досліджені незалежним адміністратором та будуть висвітлені  у фінальному Звіті ІПВГ за 2023 рік розповів учасникам Мар’ян Герула — представник незалежного адміністратора. Також було окреслено поточний статус і прогрес виконання звірки.

 Окремо учасники засідання зупинились на обговоренні питання якості та точності даних, розпорядником яких є  ДПС. В даних, що надаються для проведення звірки незалежному адміністратору та  Міненерго в рамках угоди про інформаційне співробітництво, виявлено суттєві проблеми, які не дозволяють підтвердити коректність даних. Наприклад, через помилки у номерах та датах спеціальних дозволів створюються дублюючі записи в базах даних щодо податкових зобов’язань.

Коригуючі звіти жодним чином не ідентифікуються, тому немає можливості провести арифметичну перевірку. Помилки у кодах територіальних одиниць взагалі залишають відкритим питання як і куди перераховується частка ренти, якщо не можна ідентифікувати територію видобування через подання суб’єктами господарювання не існуючих кодів громад.

Начальник управління адміністрування ресурсних платежів, рентної плати та місцевих податків і зборів з юридичних осіб Департаменту податкового адміністрування Державної податкової служби України(ДПС) та член багатосторонньої групи Олександр Шумський зазначив, що відповідальність за помилкове подання відомостей суб’єктами господарювання не можна покладати на ДПС. Щодо ренти, то якщо від громад не надходить звернень, то ДПС не може проводити додаткові перевірки.

Марʼян Герула, представник незалежного адміністратора, розпочав презентацію проєкту Звіту 2023 з питання про вплив війни на доступність та повноту даних. Адже через повномасштабне вторгнення в Україну, було введено ряд обмежень щодо збору, розкриття та відображення у вільному доступі певної облікової, статистичної та іншої інформації. У 2024 році введені обмеження щодо доступу до інформації на період дії воєнного часу вплинули на розкриття інформації у звіті.

Оновлена редакція Стандарту ІПВГ 2023 року, що суттєво підвищує вимоги до антикорупційних, соціальних, екологічних питань та розкриття політики енергетичного переходу, буде обов’язковим до застосування з 1 січня 2025 року.

Звіт ІПВГ за 2023 рік є перехідним та оцінює рівень доступності інформації

щодо нових вимог Стандарту 2023 року у державних органів та відкритих

джерелах.

Представник незалежного адміністратора Ірина Калита, звернула увагу, що нова редакція Стандарту ІПВГ передбачає — якщо суттєві соціальні чи екологічні платежі передбачені договором, то також необхідно повністю розкривати такі договори. УРП можуть передбачати витрати на соціальні чи екологічні заходи. Ця інформація частково доступна в опублікованих витягах з УРП. У той самий час інформація є не повною, оскільки не по всіх УРП витяги доступн.

«Необхідно розкривати та поширювати інформацію про соціальні інвестиції компаній, зокрема за проектами УРП. Видобувні компанії в Україні намагаються застосовувати кращі світові практивки та підходи соціальної відповідальності та прозорості. Вкрай важливо висвітлювати цю діяльність», — зазначила менеджер з регуляторної політики ТОВ «ДТЕК Нафтогаз», член багатосторонньої групи з імплементації ІПВГ Юлія Боржемська.

Президент громадської організації «Діксі Груп» та заступник голови багатосторонньої групи Олена Павленко зазначила, що користувачі Звіту, зазвичай хочуть бачити звіт одним документом, так само завантаження документу дозволяє працювати з ним офлайн і не боятися збоїв у роботі електронних ресурсів., Тому, в поточних умовах, недоцільно скорочувати обсяг національного Звіту ІПВГ шляхом розміщення частини інформації на електронних ресурсах. Також вона повідомила, що проєкт змін до Закону Прозорість (ІПВГ), який ще з квітня обговорювався членами багатосторонньої групи ІПВГ, передали заступнику Міністра енергетики України та очікують подальшого вирішення цього питання.

Експерт з впровадження ІПВГ Віталій Филенко наголосивна необхідності

відображення у звіті ефективної ставки рентної плати в розрізі місяців.

 В результаті обговорення та з урахуванням пропозицій  і доповнень на засіданні  схвалили проєкт Звіту ІПВГ за 2023 рік.

Оновлений стандарт ІПВГ став інструментом для посилення прозорості та

відповідальності у видобувній галузі. Вищезазначені зауваження та пропозиції

потребують детального опрацювання та найшвидшого вирішення бо прозорість та відкритість звітності у видобувній галузі України це значний крок до можливості громадського контролю та підтримки сталого розвитку видобувних регіонів шляхом прозорого та ефективного управління природними ресурсами.