10 грудня, в Міжнародний день прав людини, у гібридному форматі (офлайн та онлайн) відбувся тренінг «Культура роботи з відкритими даними. Методологія проведення трискладового тесту». Спікеркою заходу була менеджерка Порталу ІПВГ Марина Бузань-Свірська.
Під час зустрічі присутні розглянули нормативно-правові акти, які регулюють сферу публічної інформації та відкритості даних на державному рівні, обговорили культуру роботи з відкритими даними, а також побачили приклади «хороших» та «поганих» даних.
«Майже щодня більшість з нас продукують або використовують дані в робочих процесах. Відповідно підвищення рівня культури роботи з даними покращить якість даних та розширить можливості їх використання. Найпопулярнішими є табличні дані, бо вони зрозумілі для сприйняття. Але якщо розпорядник лише формально оформив дані «для галочки», працювати з ними важко, і їх ціна значно знижується», — зауважила Марина Бузань-Свірська.
У ході заходу обговорювались проблеми, що виникли через воєнний стан. Деякі розпорядники інформації не оприлюднюють нові дані чи не оновлюють їх, посилаючись на безпекові виклики.
Всі стейкхолдери єдині в тому, що з війною з’явилися нові виклики та умови, які необхідно враховувати при прийнятті рішень щодо публікації даних.
Процес «розкриття» або «закриття» інформації називають обмеженням доступу до публічної інформації. І він доволі детально врегульований міжнародними і національними актами. Базовою в українському законодавстві є стаття 6 Закону, яка встановлює так званий «трискладовий тест» — критерії, за якими в кожному конкретному випадку слід ухвалювати рішення: яку інформацію оприлюднювати, а яку — ні. По суті це зважені та обґрунтовані відповіді на три питання:
- яка інформація із обмеженим доступом міститься у документі?
- яка істотна шкода може бути завдана правомірному інтересу?
- який суспільний інтерес в доступі до інформації?
«Обмеження доступу має бути пропорційним і мінімально необхідним для захисту правомірного інтересу. Якщо істотна шкода порушує суспільний інтерес лише в одній частині інформації, решта даних повинна залишатися відкритою. Якщо простіше — інформація може бути обмежена в доступі лише в тій частині, яка пройшла «трискладовий тест»», — наголосила спікерка.
Програма тренінгу включала практичне моделювання процесу застосування трискладового тесту. Учасники працювали з набором даних «Звірка платежів», який створюється при підготовці Національного звіту ІПВГ. Процес супроводжувався жвавими дискусіями та обговореннями. Це сприяло глибшому закріпленню знань та навичок шляхом аналізу й опрацювання реальних прикладів, що дозволило учасникам не лише засвоїти теоретичний матеріал, але й побачити його практичне застосування в конкретних ситуаціях.
Захід відбувся завдяки багатосторонній групі ІПВГ, Міненерго та підтримці Багатостороннього донорського трастового фонду «Глобальна програмна підтримка видобувних галузей» (EGPS), який адмініструється Світовим банком.