Олександр Домбровський: Україна потребує зрозумілих правил у видобувному секторі

У рамках засідання нашого Комітету відбувся «круглий стіл» на тему: “Україна та Індекс управління природними ресурсами: Яких рішень потребує галузь?”

Спільно з народними депутатами, представниками уряду, міжнародних організацій, керівниками видобувних компаній та експертами обговорили стан видобутку природних енергетичних ресурсів в Україні, нагальні проблеми та шляхи їх розв’язання. На жаль, змушений констатувати, що темпи, якими сьогодні Україна нарощує видобуток, надзвичайно низькі.

Якщо ми хочемо досягти споживання газу лише з власних ресурсів, за умов збереження нинішніх обсягів споживання і темпів нарощування видобутку, знадобиться приблизно 50 років. Для того, щоб до 2020 року збільшити обсяги видобування природного газу до 27 млрд куб. м на рік (тобто на 35%), необхідно залучати близько 1,7 млрд дол. щорічно, тобто в 7 разів більше, ніж сьогодні.

Ключовою проблемою для України є відсутність зрозумілих правил у видобувному секторі енергетичних ресурсів. Коли правила можуть змінюватися щороку, зазвичай, не на користь інвестора, коли країна починає обтяжувати інвесторів своїми внутрішніми проблемами та зобов’язаннями, інвестори не хочуть іти в цю країну. Дуже важливо, щоб ми були конкурентними, з точки зору залучення інвесторів. Ми повинні конкурувати за законодавчими умовами, за простими та зрозумілими правилами регулювання, фіскальної політики й багатьма іншими позиціями. Свого часу Україна була експортером енергетичних ресурсів, і нині має великий потенціал нарощування об’ємів їх видобутку.

У середині XX століття природний газ українського походження транспортувався до Росії, Білорусі, Литви, Латвії, Польщі, Чехословаччини та Австрії.

В 1940 році Україна видобувала 495,1 млн м3 газу, а Росія — 209,9 млн м3. Ще 40 років тому Україна видобувала в два рази більше газу, ніж вона споживає сьогодні. У 1972 році було досягнуто максимального обсягу видобутку нафти та газоконденсату – 14,4 млн тонн.

Загалом, з надр України за понад 90-річну історію газової промисловості (з 1924 року) видобуто 2 трильйони кубічних метрів газу.

Маю наголосити на необхідності створення конкурентного середовища та важливості відкриття ринку і для держави як інвестора, і для інших внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Від імені Комітету я пропоную використати «майданчик» Комітету для проведення окремого обговорення проблем видобувних компаній для забезпечення їх надійної та прозорої роботи.

Нам необхідно кардинально змінити парадигму енергетичної безпеки, адже Україна має всі необхідні ресурси для формування енергетичної незалежності.

Facebook О.Домбровського