Ольга Бєлькова : Прозорість і рівність умов має бути для всіх гравців

10 вересня відбувся круглий стіл на тему “Чи буде Україна з власним газом: видобуток, податки й інвестиції”. У заході взяли участь народні депутати, експерти, представники видобувних компаній, зокрема НАК “Нафтогаз України”, “Укргазвидобування”, Burisma, “Карпатигаз”, “Полтавська газонафтова компанія”, а також профільних асоціацій “Надрокористувачі України”, “Газові трейдери України” та ін.

Увага учасників ринку наразі прикута до наближення 1 жовтня, адже саме з цієї дати набирає чинності Закон “Про ринок природного газу”, який має змінити відносини на газовому ринку.

У ході виступу народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки Ольга Бєлькова наголосила: “Як такого, ринкового товару дешевий газ не може бути. Адже для того, щоб видобути газ потрібно кілька умов. По-перше, мають проводитися геологічні роботи. По-друге, в нас повинен бути легкий вхід в бізнес. Я мушу сказати, що про легкий вхід ми можемо лише говорити, прозорість ми тільки починаємо, і рівність всіх на ринку є дуже сумнівною”.

Вона висловила впевненість, що для стабільної роботи й розвитку галузі слід прийняти низку законів і підзаконних актів, покликаних забезпечити прозорість і рівність усіх учасників ринку, що стане запорукою для залучення інвестицій. На думку Бєлькової, стратегія розвитку галузі має базуватися на відкритості роботи компаній і ринку газу, що допоможе уникнути спекуляцій у питаннях справедливого ціноутворення та популістських заяв з боку окремих політиків.

Парламентар також нагадала учасникам круглого столу значення прийнятого закону щодо забезпечення прозорості у видобувній галузі. “Вже прийнятий доволі серйозний і недооцінений суспільством законодавчий акт щодо прозорості видобувної індустрії. Для чого це робиться? Для того, щоб суспільство нарешті зрозуміло цінність індустрії, щоб було менше розмов про олігархів, щоб українці знали, які загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі платять компанії. Важливо щоб суспільство зрозуміло, який валовий внутрішній продукт створює ця галузь, хто виграє від неї, хто програє, і які витрати є насправді у цій індустрії”, підкреслила народний депутат.

Щодо рівності всіх на учасників на газовому ринку, Ольга Бєлькова зазначила: “Я розумію критичний стан державних фінансів. Разом з тим, я не вірю у підхід, коли державні компанії обкладаються податками, які є значно вищими, ніж платять приватні. Це не є ринкова практика, таке може бути тимчасово, на кілька місяців. Звісно, і держава повинна отримувати дивіденди від своїх, державних активів. На жаль, ми маємо два приклади, це “Укргазвидобування” і “Укрнафта”, де питання менеджменту є вирішальним щодо того, чи отримає держава ще свої дивіденди”.

Парламентар закликала уряд до переоцінки ситуації з тими компаніями, які демонструють прозорість у фінансах, показують конкретні плани і наміри дійсно бути ефективними управлінцями. “На сьогодні у державних компаній є не так багато можливостей для залучення інвестицій. Звичайно, це може бути внутрішній капітал, але ми чуємо, що там є проблеми”, підкреслила Бєлькова.

Вона також нагадала про угоди про розподіл продукції, завдяки яким приходять і могли би приходити в Україну міжнародні компанії. Але для іноземних інвесторів, так само як і для українських, дуже важливим є сталість і непорушність законодавства. “Якщо ми кожен рік під Новий рік будемо змінювати бюджет і Податковий кодекс, то в цю країну ніхто не прийде. Я вірю в те, що здоровий глузд бере сьогодні верх як у Верховній Раді, так і в уряді”, продовжила Ольга Бєлькова.

Окрім того, народний депутат зазначила, що Кабмін уже подав на розгляд парламенту законопроект № 2352а, який дозволить змінити ставки рентних платежів. На її переконання, хоча це компромісне рішення, але воно дає можливість почати розв’язувати проблеми видобувної галузі. “Це компроміс, який можливий  сьогодні. Він створює певні передумови – перш за все, для приватних компаній, які є динамічні і скоро можуть показати позитивний результат. Але держава має думати стратегічно, ця стратегія має будуватися на періоді 3-5 років. Тут є очевидна відповідь українському суспільству в тому, що протягом 3-5 років ми не можемо замістити імпортний газ власним видобутком. Але якщо сьогодні ми почнемо змінювати державну політику від такої, яка використовує газову індустрію як “дійну корову” для всіх своїх потреб, якщо політики не припинять обіцяти людям те, чого не існує в природі (ред. – дешевий газ), і не перейдуть до довгострокової стратегії планування і ефективного використання всіх надр, то ми так і будемо обговорювати, де нам купувати газ: чи в Європі, чи в Росії”, наголосила Ольга Бєлькова.

Наразі обговорюється і питання формування страхового запасу газу, згідно якого планується сформувати у підземних сховищах резерв, який би відповідав обсягам споживання на 30 днів в опалювальний сезон і на 15 днів – в інший час.

Як вважає Ольга Бєлькова, саме питання страхового запасу газу є одним із тих підходів, де держава може показати своє партнерське ставлення до газовидобувних компаній. “Питання страхового запасу є питанням ліквідності для компаній. Це також і питання, яке свідчить про те, як ми всі розділяємо ризики. Очевидно, що в тяжких фінансових умовах очікується партнерство і від недержавних компаній, але це партнерство має бути таким, що спонукає компанії продовжувати розробку родовищ і не боятися, що вони можуть бути позбавлені своїх активів. Тому я, як парламентар, ще раз декларую свою вірність ринковим принципам. Я підтримую “Нафтогаз”, вони ведуть велику роз’яснювальну роботу і для населення в тому, що ціна на газ не дорівнює тарифам”, додала вона.

Учасники круглого столу погодилися, що реформи повністю мають відповідати європейським “правилам гри” на ринку, які забезпечують максимально прозорі правила роботи видобувних компаній, незалежне регулювання, надання максимально можливого вибору постачальника для кожного споживача. А завдяки закону щодо забезпечення прозорості видобувних галузей в Україні, громадськість отримає максимум інформації про фінансову діяльність, прибутки та сплату податків компаній, що здійснюють видобування природних ресурсів.

Світлана Мізіна, ІПВГ в Україні