Громади хочуть прозорого використання коштів видобувних компаній у соціальні проекти

16 серпня у м. Миргород та 17 серпня в смт. Нові Санжари відбулися семінари на тему: “Громадянське представництво. Місцеві бюджети та доходи від добування корисних копалин”. На заході були присутні сільські голови, представники районних рад, районних адміністрацій, соціальних служб, та інших установ і організацій.

Експерт Віктор Бобиренко навів приклади успішного громадського представництва в Україні, розкрив поняття адвокасі та лобіювання, розповів , як визначити стратегію кампанії, проводити аналіз та вибирати цільову групу. “Якщо говорити простою мовою, то лобіювання – це комунікація, а краще сказати маніпуляція. В наш час всі кимось маніпулюють: жінки чоловіками, діти батьками, а найкраще – онуки бабусями і дідусями. Головне для проведення ефективної кампанії – визначити проблему, окреслити цільову аудиторію, провести аналіз ситуації і чітко зрозуміти, хто приймає рішення (наша ціль), яке вирішить наше питання(проблему)”, продовжував тренер.

Учасники семінарів визначали позитивні і негативні сторони створення коаліції та її види. Віктор Бобиренко, у свою чергу, навів приклади успішного проведення кампаній, розповів про ресурси та інструменти для вирішення конкретної проблеми.

1

Експерт Юрій Филенко провів презентацію на тему “Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) та доходи видобувних компаній”. “На початок 2014 року суб’єкти підприємницької діяльності мали 96 спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами на території області, у тому числі на геологічне вивчення надр – 22. Із загальної кількості спеціальних дозволів 40 мають приватні підприємства. Балансові запаси газу на Полтавщині становлять 44% від загальноукраїнських, які зосередженні в межах 64 родовищ (із 261 по Україні)”, зазначив експерт. “Відкриття даних – це давно не новинка у сучасному світі. Це обов’язкова частина діалогу між громадою, державою і компаніями, що дозволяє побудувати довіру і чесну співпрацю між ними”.

Також Юрій Филенко розповів про успішний досвід створення і функціонування суверенних фондів добробуту (sovereign wealth funds), сукупні активи яких на даний час уже перевищують 7 трлн дол., що майже порівнянне з третиною ВВП США. “Найбільш знаними в європейському регіоні є Державний пенсійний фонд Норвегії (норв. Statens pensjonsfond utland), російський “Фонд национального благосостояния”, азербайджанський Державний нафтовий фонд (азерб. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu) і казахський Національний фонд “Самрук-Казина” (каз. Самұрық-Қазына).

2

Головними завданнями таких інституцій є підтримка стабільності національної економіки, запобігання негативним проявам кон’юнктури ринку, та акумулювання коштів для наступних поколінь. “Як показує досвід вищеназваних країн, більшою чи меншою мірою такі фонди виконують ці функції, гарантуючи додаткові стимули розвитку національним економікам і більшу соціальну захищеність населення на даний час та у майбутньому. Звичайно, якщо парламенти і уряди країн обмежені в своєму прагненні втручатися у діяльність таких фондів”, продовжив експерт.

Учасники семінарів в Миргороді і Нових Санжарах розповідали про однакові проблеми з екологією, дорогами та співпрацею з видобувними компаніями в рамках соціального партнерства. Дуже добре, що видобувні компанії знаходять можливість вкладати ресурси в соціальні проекти для місцевих громад, але важливо, щоб ці кошти втрачалися прозоро, під пильним оком громади. Всі присутні погоджувались, що повернення частини рентних платежів від видобутку нафти і газу у місцевий бюджет змогло б вирішити більшість проблем у видобувних регіонах.

Заходи організовано Полтавською філією Суспільної служби України в рамках проекту “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІІ-ІІ) впровадження” у частині гадання допомоги в реалізації компоненту “Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні”, який фінансується Агенством США з міжнародного розвитку ( USAID).

ІПВГ в Україні