24

Стан ІПВГ на Луганщині: що відбувається в серці видобувного Донбасу?

Перше кам’яне вугілля було знайдено Григорієм Капустіним на території сучасного м. Лисичанськ, що на Луганщині. Саме тут була заснована перша вугільна шахта та перше видобуте вугілля відправлялось до Луганська на паровозний завод. Лисичанськ вважається колискою Донбасу, найпотужнішого видобувного регіону України, який об’єднує частини Луганської, Донецької та Дніпропетровської областей. Складна політична ситуація в цьому регіоні, бойові дії та окуповані території суттєво змінює та впливає на стан видобувної галузі та видобувні підприємства Донбасу.

Розібратися з цими питаннями та роз’яснити існуючу ситуацію у видобувних галузях Луганського регіону намагалися учасники круглого столу «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ): перспективи впровадження стандартів прозорості у видобувному секторі Луганщини», який відбувся 26 квітня 2017 року у м. Сєвєродонецьку.

30

Привітав учасників круглого столу Юрій Кліменко, заступник голови Луганської обласної державної адміністрації, який відзначив, що адміністрація підтримує впровадження ІПВГ, оскільки це не тільки інструмент прозорого управляння галуззю, а й механізм співпраці влади, компаній та громадськості для вирішення нагальних проблем видобувного сектору.

Начальник Управління промисловості, енергетики та енергозбереження Луганської ОДА Марина Хозіна відзначила, що видобувний сектор Луганської області представлений видобутком природного газу, конденсату та вугілля. Більша частина вугільної галузі Луганщини, а саме 96% від загальних обсягів видобутку, залишилася в межах тимчасово окупованих територій. На підконтрольних територіях наразі здійснюють діяльність з видобутку вугілля лише 2 державні підприємства – ПАТ «Лисичанськвугілля» та ДП «Первомайськвугілля». Видобутком вуглеводнів займаються відділення підприємств «Куб-газ» та «Укргазвидобування», зареєстровані у Харківській області, відповідно, податки сплачуються за місцем реєстрації, при цьому в місцевих бюджетах, за словами представників органів місцевого самоврядування, коштів на відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок роботи важкої техніки, не вистачає. Створення територіальних відділень підприємств в межах Луганської області могло би частково вирішити ці питання.

Конфлікт на Донбасі значною мірою стримує розвиток нафтогазової галузі в Луганській області, оскільки більшість свердловин розташовано на лінії розмежування і зараз законсервовані. Микола Фатєєв, заступник головного інженера з видобутку ГПУ «Шебелинкагазвидобування», відзначив, що компанія втратила дві третини видобувних потужностей на території Луганської області через військовий конфлікт.

35

Експерти ГО «НОВА Енергія» під час проведення круглого столу доповідали про основні вимоги Стандарту ІПВГ, а також ознайомили учасників з результатами другого національного звіту Ініціативи. За словами Олени Агапової, керівника субгранту ГО «НОВА Енергія», в рамках вдосконалення нормативного забезпечення ІПВГ було розроблено та зареєстровано у Верховній Раді проект Закону України №6229 «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», який спрямовано на підвищення прозорості у видобувних галузях в Україні.

Значні кроки у напрямку розкриття інформації у видобувному секторі Україна здійснила ще у 2015 році, коли на сайті ДНВП «Геоінформ України» було створено ряд  онлайн-сервісів, зокрема: електронну базу даних спеціальних дозволів на користування надрами, інтерактивну карту родовищ корисних копалин України та інтерактивну карту ділянок надр, на які надані спецдозволи. Електронна база даних спеціальних дозволів на користування надрами дозволяє отримувати вибірку спеціальних дозволів за різними критеріями: типом та номером ліцензії, видом корисних копалин, територією, кодом ЄДРПОУ компанії-власника, роком початку і закінчення дії ліцензії, а також вибирати дійсні, недійсні або призупинені спецдозволи. Крім того, є можливість ознайомитися з повним текстом кожного окремого спеціального дозволу де прописані умови його отримання та інші деталі.

Аналіз інформації спецдозволів на користування надрами показав, що у період з 2017 по 2020 рр. спливає строк дії значної частини ліцензій. Так, у вугільній галузі  Луганської області завершується строк дії 55 ліцензій з 256.

25

Захід проведено в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження» у частині реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Інститутом бюджету та соціально-економічних досліджень.

Круглий стіл проведено за підтримки Луганської ОДА, організатор — ГО «НОВА Енергія».

ІПВГ в Україні