photo_2017-09-20_18-49-38

Валідаційний візит в Україну: як це було?

Україна вперше за історію впровадження ІПВГ проходить валідацію. Тобто перевіряється наскільки, процес впровадження Ініціативи в Україні відповідає вимогам  Стандарту ІПВГ. В межах цієї перевірки з 18 по 22 вересня в Києві з валідаційним візитом перебувала команда представників Міжнародного секретаріату ІПВГ, під час якого було проведено низку зустрічей зі стейкхолдерами.

Що таке валідація?

Валідація – це важлива частина процесу впровадження ІПВГ і здійснюється для того, щоб представити всім зацікавленим сторонам об’єктивну оцінку того, чи відповідає впровадження Ініціативи у країні положенням Стандарту ІПВГ.  Валідація визначає вплив ІПВГ на видобувну галузь країни та рівень прогресу у впровадженні Ініціативи. Після проходження валідації, країна отримує один з наступних статусів:

Задовільний прогрес, тобто впровадження  ІПВГ в країні повністю відповідає вимогам Стандарту;

Значний прогрес означає, що найважливіші показники виконані, проте є певні незначні недоліки, які слід врахувати і виправити за встановлений проміжок часу;

Незадовільний прогрес – найважливіші показники не виконані. В такому випадку статус країни призупиняється;

Відсутність прогресу – показники не виконані, країна повністю викреслюється зі списків учасників.

Отримання останніх двох статусів мають дуже негативний вплив як на репутацію країни на міжнародному рівні, так і на її репутацію серед міжнародних фінансових інституцій (зокрема, Світовий Банк, ЄБРР).

Процедура валідації ІПВГ проходить в 4 етапи:

1. Підготовка до Валідації

До початку валідації багатостороння група зацікавлених сторін (БГЗО) заохочується до виконання самооцінки дотримання Стандарту ІПВГ. Національний Секретаріат формує набір документів, до якого входять протоколи засідань БГЗО та низка інших документів, що демонструють процес впровадження Стандарту.

2. Початковий збір даних і консультація із зацікавленими сторонами

Міжнародний Секретаріат виконує аналіз відповідної документації, відвідує країну і проводить консультації/зустрічі із зацікавленими сторонами: БГЗО, Незалежний Адміністратор та іншими ключовими стейкхолдерами. На основі цих консультацій Міжнародний Секретаріат готує звіт з початковою оцінкою ходу виконання вимог Стандарту ІПВГ. Звіт надається незалежному валідатору.

3. Незалежна Валідація

Шляхом конкурентного тендерного процесу Правління ІПВГ призначає незалежного валідатора, який є підзвітним Правлінню через Комітет з Валідації. Незалежний валідатор готує остаточний Звіт про Валідацію, в якому оцінює відповідності впровадження Ініціативи кожному положенню Стандарту ІПВГ. Опісля незалежний валідатор представляє результати оцінки Комітету з Валідації.

4. Аналіз Правління

Комітет з Валідації проводять аналіз остаточного Звіту про Валідацію і супутньої документації. Комітет надає рекомендацію Правлінню ІПВГ про відповідність країни вимогам ІПВГ. Правління прийме остаточне рішення про відповідність або невідповідність вимогам.  Початкова оцінка, Звіт про Валідацію і відповідні зауваження БГЗО вважаються конфіденційними до тих пір, поки Правління не прийме рішення.

Валідаційний візит в Україну

До команди Міжнародного Секретаріату ІПВГ, яка проводила зустрічі зі стейкхолдерами в Україні, увійшли технічний директор Секретаріату ІПВГ Сем Бартлетт, регіональний менеджер по Східній Європі, Кавказу та Центральній Азії Оляна Валігура  та спеціаліст по відкритих даних Крістофер Клауссен. Також до команди приєднався Голова Міжнародного Секретаріату ІПВГ Йонас Моберг, який провів ряд зустрічей високого рівня. Тож нижче пропонуємо вашій увазі більш детальну інформацію про ключові зустрічі, які відбулись за час валідаційного візиту.

photo_2017-09-20_18-49-38

 

 

Зустріч з урядом та народними депутатами

Валідаційна команда на чолі з Головою Секретаріату Йонасом Мобергом зустрілись з Міністром енергетики та вугільної промисловості України Ігорем Насаликом та заступником Міністра з питань європейської інтеграції Наталією Бойко. Під час зустрічі Ігор Насалик зазначив, що відкриття інформації відповідно до вимог ІПВГ сприяє входженню компаній на український ринок. Також він додав, що завданням для України є не тільки підготувати Звіт ІПВГ, а й зробити його доступним для усіх учасників процесу. В свою чергу Наталія Бойко додала, що ІПВГ в Україні та прозорість галузі є важливими для уряду, тому Національний секретаріат та Ініціатива отримують 100% підтримку Міністерства. Також Наталія Бойко зазначила, що  МЕВП підтримує законопроект №6229 «Про забезпечення прозорості видобувних галузей» та сподівається, що закон буде прийнятий найближчим часом.

IMG_2102 - 7

Міжнародний секретаріат ІПВГ заохочує прийняття законопроекту №6229, тому валідаційна команда та Йонас Моберг зустрілись і з авторами цього законопроекту, а саме з народним депутатом України, членом Правління ІПВГ, заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольгою Бєльковою та іншими членами Комітету ПЕК.

21751984_1860012700681739_7544189312614051603_n

Під час зустрічі серед основних досягнень Йонас Моберг відмітив, за останні роки Україна доєднались до Ініціативи і підготували та оприлюднили вже два звіти ІПВГ, які охоплюють 2013-2015 роки. Ольга Бєлькова зауважила, що наступним етапом є прийняття законопроекту про посилення прозорості у видобувних галузях №6229, який створить засади для ефективного звітування та аналізу даних у видобувних галузях. На зустрічі була зазначено, що необхідним є включення до Державного бюджету на наступний рік видатків на сплату офіційного внеску для продовження участі в ІПВГ. Це дозволить привернути увагу до Ініціативи та підкреслити її важливість на державному рівні.

В рамках візиту зі сторони уряди участь у зустрічах також брали представники Державної фіскальної служби, Держгеонадра, НКРЕКП та Міністерства фінансів.

Зустріч з громадянським суспільством

Згідно керівництва по валідації, валідатори мають провести окремі зустрічі з кожною із груп БГЗО: урядом, громадськістю та видобувними компаніями.  Громадськість у БГЗО представляють аналітичний центр Dixi Group, Міжнародний фонд «Відродження» та ГО-члени Асоціації «ЕнергоТранспарентність». Валідаційна команда зустрілась із вищеназваними організаціями та обговорила рівень залученості громадянського суспільства до процесу впровадження ІПВГ в Україні. Також велася дискусія щодо наповненості Звітів ІПВГ України, та чи містять вони інформацію, яка цікавить громадськість, а також очікування щодо майбутніх тем, які мають увійти до Звіту.

22046120_10155806766732806_8110993621227659914_n

Окремо відбулась зустріч із журналістами галузевих ЗМІ, під час якої представники медіа могли з перших уст почути про світові тренди Ініціативи прозорості видобувних галузей та дізнатись, як відбувається підготовка Звітів та впровадження Ініціативи в  інших країнах. Впродовж розмови валідаційна команда цікавилась, наскільки Звіт ІПВГ є корисним в роботі журналістів.

Зустріч з видобувними компаніями

Команда міжнародного секретаріату ІПВГ зустрілась з Комітетом з питань енергетики Американської торгівельної палати в Україні, яка об’єднує провідні міжнародні та українські компанії у сфері енергетики. Експерти компаній-членів Палати висловили думку щодо відповідності процесу впровадження ІПВГ в Україні вимогам Стандарту ІПВГ, переваг реалізації ІПВГ для держави, бізнесу та суспільства, роботи Національного секретаріату ІПВГ в Україні, а також необхідності забезпечення прозорих та чітких норм законодавства для інвесторів у контексті імплементації ІПВГ в Україні. Члени комітету зазначили, що Палата підтримує подальше запровадження ІПВГ в Україні з метою підвищення ефективності управління енергетичною галуззю, зменшення рівня корупції та побудови взаємодії між місцевими органами влади, видобувними компаніями та Урядом України.

22008297_10155806766742806_8964957157170072891_n

Окремі тематичні зустрічі були проведені з представниками державних компаній нафтогазового сектору.

Зустріч з міжнародними організаціями та донорами

Впровадження ІПВГ в Україні підтримують міжнародні донори та організації,  серед яких є Світовий Банк, ЄБРР, незалежне агентство федерального уряду США USAID, Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ та міжнародний фонд «Відродження». Тому питанню більш поглибленої співпраці між ІПВГ та донорською спільнотою була присвячена окрема зустріч, до якої приєднались представниками дипломатичних кіл.

Також відбулась зустріч з координатором Інституту управління природними ресурсами (NRGI) в Україні Насімою Назрієвою.  NRGI активно залучений до процесів ІПВГ в багатьох країнах світу. Зокрема, цього року Інститут дослідив  управління природними ресурсами у 89 країнах світу та створив Індекс управління ресурсами (RGI), в якому Україна посіла 44 позицію.

Засідання БГЗО

Важливим моментом валідаційного візиту стало засідання БГЗО за участю представників Міжнародного секретаріату ІПВГ. Валідаційна команда мала можливість побачити, наскільки живим і продуктивним є засідання БГЗО, під час якого кожен має право висловити власну думку щодо ключових питань Ініціативи.  Це допомогло переконатись в ефективності трьохсторонньої комунікації. У засіданні також взяв участь Йонас Моберг – Голова Міжнародного Секретаріату ІПВГ. Пан Моберг розповів про бачення впровадження ІПВГ з точки зору  Міжнародного секретаріату. Більш деталей про результати засідання читайте у окремому матеріалі.

Зрозумілим є і те, що відкритими залишаються суто технічні питання звіту ІПВГ, задля з’ясування деталей було проведено зустріч з компанією – Незалежним адміністратором, яка готувала перший та другий Звіти ІПВГ, аудиторською компанією EY в Україні.

Очікується, що результат валідації України буде оголошено в січні 2018 року під час одного із чергових засідань Правління ІПВГ.

ІПВГ в Україні